google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
20 Mayıs 2016 - Cuma 22:50 Bu haber 2870 kez okundu
 
AB'DEN 'DOKUNULMAZLIK' TEPKİSİ!
Avrupa Birliği (AB), milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının yolunu açan anayasa değişikliğine tepki gösterdi.
DÜNYA Haberi
AB'DEN 'DOKUNULMAZLIK' TEPKİSİ!

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, dokunulmazlıklarla ilgili ortak yazılı açıklama yaptı. Çok sayıda milletvekili için dokunulmazlıkların kaldırılmasına izin verilmesinin "ciddi endişe kaynağı" olduğu belirtilen açıklamada, dokunulmazlıkların ayrım gözetilmeksizin uygulanması gerektiği ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının şeffaf kriterlere göre her bir dava için ayrı ayrı ele alınması, siyasi mülahazalara bağlı olmaması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Milletvekili dokunulmazlığı çerçevesi, dokunulmazlıkların kaldırılması kararının alınmasına dair hususi ve objektif kriterler içermeli. Yasal çerçevenin ve özellikle anayasanın kısıtlayıcı bir şekilde yorumlanması, Türkiye'deki parlamento üyelerinin ifade özgürlüğüne risk oluşturmayı sürdürüyor. Adil yargılanma hakkı, hukukun üstünlüğünün temeli ve yargıya toplumsal güvenin garanti altına alınmasının kilididir. için esas ve yargıya karşı kamu güvenini sağlamak için anahtardır. Parlamento üyeleri hakkındaki suistimal ve suç iddiaları uygun hukuki usullere tabi olmalıdır.

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avrupa, Birliği, (AB), milletvekili, dokunulmazlıklarının, kaldırılmasının, yolu
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937