google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
10 Mayıs 2016 - Salı 20:42 Bu haber 2370 kez okundu
 
AB'DEN FLAŞ VİZE AÇIKLAMASI!
AB Komisyonu Sözcü Yardımcısı, Erdoğan'ın sert açıklamasının ardından vize serbestisi sürecinin bitip bitmediğine dair değerlendirmelerde bulundu.
DÜNYA Haberi
AB'DEN FLAŞ VİZE AÇIKLAMASI!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, vize serbestisi konusunda Türk hükümetinin verdiği söz olduğunu ve Ankara'yla çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; AB Komisyonu Sözcü Yardımcısı Alexander Winterstein, günlük basın toplantısında soru üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terör tanımının değiştirilmeyeceğine dair açıklamasının ardından vize serbestisi sürecinin bitip bitmediğine dair bir soru üzerine değerlendirmelerde bulundu.

"BEKLEYİP NE OLACAĞINI GÖRECEĞİZ"

Bu tür spekülasyonlara girmek istemediklerini söyleyen Winterstein, "Türk hükümeti ile bir anlaşmamız var. Türk hükümetinin verdiği söz var ve Türk hükümeti ile çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Sözcü Yardımcısı, vize serbestisi sürecinin Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından durdurulmasına ilişkin olarak ise "Biz işimizi yaptık, teklifimizi sunduk. Şimdi top onlarda. Şu olursa bu olur gibi spekülasyonlara girmeyeceğiz. Bekleyip ne olacağını göreceğiz" diye konuştu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta Avrupa Birliği'nin Terörle Mücadele Kanunu değişiklik yapılmasını talep etmesini eleştirerek, "Siz yolunuza, biz yolumuza" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan'ın bu sözleri, Avrupa'da, AB ile Türkiye arasındaki vize anlaşmasının riske girdiği yorumlarının yapılmasına neden olmuştu.

Winterstein, eğer Türkiye'yle uzlaşı bozulursa sığınmacıların Yunan adalarında tutulması öngören yeni bir planın hazırlandığı iddialarına ilişkin olarak da, "B planı yok, sadece A planı var" ifadesini kullandı.

AB Komisyonu, 4 Mayıs'ta Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı almış ancak vizelerin kaldırılabilmesi için 72 kriterden geriye kalan 5'inin de tamamlanması gerektiğini belirtmişti. Bu şartlar arasında terör tanımının değiştirilmesi de bulunurken, AP tüm kriterler karşılanana kadar AB Komisyonu'nun teklifini oylamama kararı almıştı.      

Erdoğan'ın açıklamasının ardından vize serbestisini de içeren anlaşmanın çökebileceği ve eskiden olduğu gibi AB ülkelerine çok sayıda sığınmacının gelebileceği konuşulmaya başlanmıştı.

Türkiye ile varılan anlaşma AB için, sığınmacı akışını durdurmak açısından büyük önem arz ediyor.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: AB, Komisyonu, Sözcü, Yardımcısı, Erdoğanın, sert, açıklamasının, ardından, vize
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937