google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
10 Mayıs 2016 - Salı 13:22 Bu haber 2874 kez okundu
 
BAHÇELİ'NİN KOALİSYON ÇANTASI HAZIR!
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin hükümete verdiğimiz fiili destek hukuki bir boyut alabilecek ve MHP yalnızca ülke ve milleti için her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu kanıtlayacaktır”sözleri kulisleri hareketlendirdi.
GÜNDEM Haberi
BAHÇELİ'NİN KOALİSYON ÇANTASI HAZIR!

MHP lideri Bahçeli’nin “hükümete hukuki destek verebilecekleri” sözünün arkasında, Davutoğlu’nun ayrılması sonrasında AK Parti’den oluşabilecek kopmalarla Meclis’te gücünü kaybedeceği ve böylesi bir durumda “koalisyon kurulabileceği” taktiğinin yattığı belirtiliyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin geçen cumartesi MHP Siyaset ve Liderlik Okulu’nun Sertifika Töreni’nde “Eğer gerek duyulursa, Türkiye’nin milli ve tarihi çıkarlarını savunmak için, düne kadar hükümete verdiğimiz fiili destek hukuki bir boyut alabilecek ve MHP yalnızca ülke ve milleti için her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu kanıtlayacaktır” açıklaması siyasi kulisleri hareketlendirdi.

 Bahçeli’nin bu sözle ilk olarak “yeni anayasa ve başkanlık konusunda AK Parti’yi destekleyeceği” iddia edilirken, arka planında başka siyasi hesaplar yaptığı konuşuluyor. Açıklama ğenel merkez kulislerinde MHP liderinin yeni bir taktiksel hamlesi olarak değerlendiriliyor.

BAHÇELİ'DEN BU İDDİAYA YANIT GELDİ

Bahçeli günlerdir konuşulan koalisyon iddialarına cevap verdi. Bahçeli, 'MHP'nin hukuki boyutta vereceği destek hükümet mantığı çerçevesinde ele alınmalıdır. MHP, önşart olarak terörle mücadelenin eksiksiz ve kesintisiz sürdürülmesinden yanadır.MHP, Türkiye'nin tarafında, Türk milletinin safındadır. Türkiye'nin bekası ve geleceği her türlü siyasi angajmanın üzerindedir. AKP'nin kurultayı sonrasında terörle mücadele zaafa uğrarsa, TBMM'de her türlü desteği vermekten çekinmeyiz, bunu da milli görev sayarız. Terörün kökü kazınana, kanlı silah teslim alanana kadar üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Yasal ve anayasal çalışmalar kendi mecrasında akacaktır. MHP, devletin ve hükümetin fiilen destekçisi olmuştur. Biz boşa atıp dolu tutma peşinde, yangından parsa tutma peşinde değiliz. Milli muhafet yeri geldiğinde ülkesi için ateşe atılır.' dedi. 

 KOALİSYON ÇANTASI HAZIR

Konuşulan öncelikli formül ise AK Parti ile bir koalisyon ihtimali. Bahçeli, Davutoğlu’nun Başbakanlık görevinden ayrılmasının ardından AK Parti’den kopmaların yaşanacağını savunuyor. Bahçeli 1 Kasım seçimlerinin ardından da “Mevcut partiler içinde siyasetin tıkanıklığa doğru gitmesine karşılık, o tıkanıklıkta siyaseti açmak, normalleştirmek için 5. parti meclis içinde kurulabilir” diyerek 5. parti kavramını gündeme getirmişti.

Bahçeli’nin yine bu düşünceden hareketle, AK Parti’den kopan isimlerin, Meral Akşener’in öncülüğünde yeni bir oluşuma yönelebileceklerini ifade ettiği öğrenildi. Buna göre eğer 317 sandalye dağılımı bulunan AK Parti, hükümetin kurulması için gereken 276 milletvekilinin altına düşerse MHP’nin devreye girebileceği belirtiliyor. Terörün sonlanması noktasında her zaman hükümetin yanında olduğunu açıklayan Bahçeli, terör olaylarının arttığı bir dönemde ülkeyi hükümetsiz bırakmamak adına bir koalisyona hazır olduğunu ifade ediyor. Hatta Bahçeli’nin bu yönde tüm hazırlıklarını dahi yaptığı ifade ediliyor.

KÜSKÜN TABANI GERİ ALMAK İSTİYOR

Bahçeli’nin bu hamlesinin 7 Haziran seçimlerinin ardından “iktidar ortağı” olma beklentisi yaşayan tabana yönelik bir hamle olduğu da belirtiliyor. Kamuda işe girme, ticarette ön alma yönünde beklentileri gerçekleşemediği için Bahçeli’ye tepki göstererek parti içi muhalif isimlere yönelen küskün tabanı tekrar kazanmak amaçlanıyor.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: MHP, lideri, Devlet, Bahçeli’nin, hükümete, verdiğimiz, fiili, destek, hukuki, b
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937