google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
09 Mayıs 2016 - Pazartesi 12:37 Bu haber 2572 kez okundu
 
DAVUTOĞLU SONRASI ANKETTE ÇARPICI SONUÇLAR!
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ayrılacağını açıklamasının ardından ORC tarafından 32 ilde, ‘Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi’ yöntemiyle yapılan saha araştırmasından önemli sonuçlar çıktı.
GÜNDEM Haberi
DAVUTOĞLU SONRASI ANKETTE ÇARPICI SONUÇLAR!

5-6 Mayıs tarihlerinde 1265 kişi ile yapılan çalışmada, MHP’de 1 puanlık artış olduğu, buna karşın CHP’de 1.5, HDP’de ise 3 puanlık bir düşüş olduğu ortaya çıktı.

Davutoğlu sonrası ilk anketten çarpıcı sonuçlar

Araştırma kapsamında “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna deneklerin yüzde 52.8’i AK Parti, yüzde 24’ü CHP, yüzde 12.8’i MHP, yüzde 7.1’i de HDP yanıtını verdi.

ORC Araştırma Şirketi’nin araştırmalarında deneklere sorduğu “Başkanlık sistemini destekliyor musunuz?” sorusuna şubat ayında yüzde 56.1, mart ayında yüzde 57 olan ‘Destekliyorum’ diyenlerin oranı mayıs ayında yüzde 58.4’e yükseldi.

Oyları toplayan belli ORC Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Murat Pösteki: AK Parti seçmeni Erdoğan’ı hep doğal lider olarak gördü. ‘AK Parti’ye oy vermenizin en büyük nedeni nedir?’ sorusuna ilk sırada hep Erdoğan çıktı. 

Davutoğlu sonrası ilk anketten çarpıcı sonuçlar

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş: Şu anda sadece AK Parti seçmeninde değil genel olarak toplumda da bu genel başkanlık değişiminden dolayı bir endişe yok. Çünkü gerek AK Parti seçmeni yani tabanı gerekse de toplum Erdoğan’a güven duyuyor. Bütünlük bozulmadı

 
Davutoğlu sonrası ilk anketten çarpıcı sonuçlar

ANDY-AR Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar: Bugün gerçekleşen bu durum seçmende şok etkisi yaratsa da kalıcı bir şok etkisi yaratmadı. Dolayısıyla AK Parti’de birlik bütünlük yara almış gibi görünmüyor.

 
Davutoğlu sonrası ilk anketten çarpıcı sonuçlar

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat: CHP’liler, ‘Cumhuriyet kazanımlarını kaybetmemek için’, MHP’liler, milliyetçi hassasiyetlerinden dolayı partilerine oy veriyorlar. Buna karşın AK Parti seçmeni oy verme nedeni olarak genelde Erdoğan’ı ilk sıraya koyuyor.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: Başbakan, Ahmet, Davutoğlu’nun, ayrılacağını, açıklamasının, ardından, ORC, tara
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937