google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
23 Mayıs 2016 - Pazartesi 10:34 Bu haber 2478 kez okundu
 
YENİ KABİNE AÇIKLANIYOR...
Yeni kabine listesi merakla bekleniyor. AK Parti Kongresi sonrası herkes yeni kabine listesinde kimler var, kimler gitti sorularına yanıt arıyor.
GÜNDEM Haberi
YENİ KABİNE AÇIKLANIYOR...

Binali Yıldırım'ın yeni kabine listesi için geri sayım başladı. Dün yapılan AK Parti Kongresi'nin hemen ardından hükümet kurma görevini alan Binali Yıldırım yeni Bakanlar Kurulu'nda kimler olacak sorusunun yanıtı için son hazırlıklarını yapıyor. 

YENİ KABİNE NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yeni Bakanlar Kurulu'nun yarın açıklanması bekleniyor. Binali Yıldırım yarın AK Parti Meclis Grup Toplantısı'nda ilk kez genel başkan sıfatıyla konuşacak. Yeni kabinede kimler var sorusunun yanıtı da yeni Bakanlar Kurulu listesinin açıklanmasıyla belli olacak.

yeni kabine ne zaman açıklanacak yeni bakanlar kurulu listesi 2016Yeni kabinede kimler olacak sorusunun yanıtı ve yeni Bakanlar Kurulu tam listesi 24 Mayıs salı günü yani yarın açıklanıyor.

AK Parti’de Binali Yıldırım’ın kaptanlık dönemi MKYK’sında kabinenin şifrelerini de içeren yarı yarıya değişikliğe gidildi. Kabine ve partinin önde gelenlerinin de aralarında olduğu 6 bakan ile 8 genel başkan yardımcısı liste dışı kaldı. Bu isimlerden bazıları kabinede ve grup yönetiminde değerlendirilecek.

AK Parti’nin yeni genel başkanı seçilen Binali Yıldırım’ın önceki akşam Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede son şekli verilen yeni Merkez Karar Yönetim Kurul (MKYK) listesinde, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yer almadı. Partinin 2 numaralı ismi Mehmet Ali Şahin ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile birlikte Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Özhaseki, Doğan Kubat, Fatma Betül Sayan Kaya, Recep Akdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Selçuk Özdağ liste dışı kaldı. Kulislerde, Şahin ile partinin önemli isimlerinden eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in kendi talepleriyle MKYK’da yer almadıkları belirtiliyor.

MKYK’dan gidenler: Mahmut Atilla Kaya, Ayhan Sefer Üstün, Ahmet Kılıç, Aziz Babuşçu, Bülent Gedikli, Cemil Çiçek, Fatma Betül Sayan Kaya, Mehmet Ali Şahin, Mehmet Özhaseki, Metin Doğan, Mevlüt Çavuşoğlu, Naci Ağbal, Yalçın Akdoğan, Nihat Zeybekçi, Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik, Recep Akdağ, Selçuk Özdağ, Süleyman Soylu, Faruk Çelik, Doğan Kubat, Mehmet Erdem, Zeki Aygün , Selçuk Öztürk, Mehmet Babaoğlu.

Yeni kabine listesi sürprizlerle dolu yeni bakanlar kimler?

YENİ KABİNE LİSTESİ KADIN BAKAN MESAJI

Kabinenin iki kadın üyesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın MKYK’ya alınmaları ise kabineye veda edecekleri şeklinde yorumlandı. Ramazanoğlu’nun yerine Denizli’den Nihat Zeybekci’nin Ekonomi Bakanı olarak kabineye gireceği belirtilirken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için de Fatma Betül Sayan Kaya’nın adı geçiyor. Sarı’nın yerine ise kabinede Adana kontenjanından Ömer Çelik’in hükümet sözcüsü olarak yer alacağı belirtiliyor.

Kulislerde, yeni dönemin en büyük sürprizi olarak Yalçın Akdoğan’ın MKYK’dan sonra kabinenin de dışında kalabileceği iddiaları konuşuluyor.

Nurettin Canikli ile MKYK’ya yeni giren ve Erdoğan’a yakınlığıyla tanınan Erol Kaya’nın adları da yeni bakanlar arasında geçiyor. Canikli’nin Mehmet Şimşek’in yerine ekonominin koordinasyonunu üstlenmesi halinde, Gaziantep kontenjanından Abdülhamit Gül’ün bakan olabileceğinden söz ediliyor. MKYK’da yer verilmeyen Mehmet Özhaseki’nin de Kayserili hemşehrisi Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın yerine kabineye girmesine kesin gözüyle bakılıyor. MKYK’da yer almayan Doğan Kubat’ın, Elitaş ile birlikte Grup Başkanvekilliğinde değerlendirilmesi bekleniyor. MYK’ya da Hayati Yazıcı, Şaban Dişli, Fatih Şahin, Hamza Dağ, Mehmet Muş gibi isimlerin gelebileceği belirtiliyor. AK Parti’nin Ermeni İstanbul Milletvekili Markar Eseyan’a MKYK’da yer verildi.

yeni bakanlar kurulu listesi 2016 ne zaman açıklanıyor

MKYK’ya gelenler: Ahmet  Sorgun, Ayhan Oğan, Ayşe Sula Köseoğlu, Cevdet Yılmaz, Emine Nur Günay, Erol Kaya,  Fatma Güldemet Sarı, Fazilet Dağcı Çığlık, Fevzi Şanverdi, Hüseyin Özbakır, Jülide Sarıeroğlu, Mahmut Kaçar, Markar Esayan, Murat Baybatur, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Yel, Özben Gökçen, Radiye Katırcıoğlu, Sema Ramazanoğlu, Serkan Bayram, Şaban Dişli, Veysi Kaynak, Yasin Aktay, Zeyid Aslan, Zeynep Alkış.

AK PARTİ YÖNETİMİNDE DAVUTOĞLU’NUN EKİBİ AZALDI

MKYK’da Davutoğlu’na yakın iki isim Mehmet Babaoğlu ve Selçuk Öztürk’ün yerine Emine Nur Günay yer aldı. Davutoğlu’na yakın isimlerden Vedat Bilgin ise Erdoğan’a yakınlığıyla tanınan eski İl Başkanı Aziz Babuşçu ile birlikte ‘Parti İçi Demokrasi Hakem Heyeti’nde bulunuyor. MKYK’ya giremeyen genel başkan yardımcılarından Ayhan Sefer Üstün’e Disiplin Kurulu’nda, Selçuk Özdağ’a da Siyasi Erdem ve Etik Kurulu’nda görev verildi.

AK PARTİ MKYK'DA YERİNİ KORUYANLAR

(Abdülhamit Gül, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Berat Albayrak, Çiğdem Karaaslan, Fatih Şahin, Galip Ensarioğlu, Hamza Dağ, Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Muş, Mustafa Ataş, Öznur Çalık, Vedat Demiröz, Yaşar Karayel.)

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: Yeni, kabine, listesi, merakla, bekleniyor, AK, Parti, Kongresi, sonrası, herkes
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937